Id. dr. Imre József emlékének

Egy képet láttam drága, öreg úrnak
S nagy orvosnak a szobája falán:
"Jézus, az Orvos."
Ül az ágyszélén szelíd-komolyan.
Az ágyban fekszik egy beteg leány.
Csak ül és fogja a leány kezét
És néz rá hosszasan,
Tekintetében gyógyító erő,
Áldás és béke van.

A nagy orvos, a drága öreg úr
Azóta elpihent.
De emlékéből, mint a fali képből
Sugárzik az erő
S leszáll a szívemre a csend.

Ő ama názáreti örök Orvos
Hű követője volt.
A beteg fölé szívével hajolt.
Nem mondotta sokat:
Uram, Uram.
De: "Aki cselekszi az én igémet" -
Az velem van.

És én most minden igaz orvos arcán,
Ki szeretettel fogja meg kezem,
Az ő arcát s az örök Orvos arcát
Felismerem.

1934 október 13


Elemzések

A vers elején megjelenik a kép, amit Reményik Sándor látott egy drága, öreg orvos szobájának falán. A képen Jézus, az Orvos ábrázolása látható, aki az ágyban fekvő beteg leány kezét fogja és rá néz. A versben kiemelkedik a szelíd-komoly és gyógyító erővel teli tekintet, valamint az áldás és béke jelenléte Jézus arcán.

Az első kapcsolódási pont a magyar irodalommal az, hogy Reményik Sándor a magyar költészet egyik kiemelkedő alakja. Versében szerepel a nemzetközi irodalomhoz is köthető Jézus alakja, aki az ószövetségi Názáreti Jézus, az örök Orvos, által válik jelképpé.

A vers a vallási és spirituális tartalom miatt kapcsolatba hozható a vallási irodalommal is. Ezen belül is a keresztény irodalommal, hiszen Jézus Krisztus az orvos allegóriája, aki az emberek lelki és testi gyógyulásában játszik szerepet.

Az orvos jellemzése, aki szeretettel fogja a betegek kezét, követi Jézus példáját a szolgálatról és gondoskodásról. Ez a megjelenítés kapcsolatba hozható az orvosi etikával és a betegápolás témakörével is.

A versben felmerülő kérdés, hogy az orvos arcán és az örök Orvos arcán meglátható-e azonos vonás. Ez a kérdés pedig a képzelet és valóság, valamint a látható és az érzékelhető közötti kapcsolatra utal, amely egy általánosabb témára, a lélek és test, a transzcendencia és immanencia viszonyára lehet reflektál.

Kapcsolódás lehetséges a lírikus szubjektum érzelmi állapotához is. Az őszinte kötődés és tisztelet árad a verssorokból, amelyek segítik a szövegben megjelenő lírai én személyes szintű azonosulását az öreg orvos által megtestesített erővel és szeretettel.

Összességében, a vers az orvoslás, a spiritualitás, a vallás és a szerelem tematikáját ötvözi. Ezáltal kapcsolódást teremt a magyar és nemzetközi költészeti hagyományokhoz, valamint az irodalom mellett megjelennek a vallási irodalom és az orvosi etika témakörei.

A vers címe "Az orvos" és Reményik Sándor az id. dr. Imre József emlékének szenteli. A vers egy képről szól, amit a szerző látott egy drága, öreg úr szobájában. A képen Jézust ábrázolják, aki egy beteg lány ágyánál ülve fogja a kezét és gyógyító erővel néz rá. A költő emlékeztetője az öreg doktorról, aki azóta már elhunyt, de emléke tovább él és sugározza erejét és csendet áraszt a versben.

Természettudományos szempontból nézve a versben találhatunk elemeket, amik kapcsolódnak a mai természettudomány legfrissebb felfedezéseihez. Az első ilyen elem Jézus megnevezése "az örök Orvosnak". Ez az utalás arra, hogy a természettudományban is számos olyan betegség van, amelyeknek még mindig nincs gyógymódja, és végső soron Isten gyógyító erejére vagyunk utalva.

A második elem az, hogy Jézus a beteg lány fölé hajol, és kezét fogva gyógyító erőt sugároz rá. Ez is kapcsolódik a modern orvostudományhoz, mivel ma már számos olyan gyógymód létezik, amelyek a test elektromágneses mezőjét használják a gyógyításra. Az elektromágneses terápiák például segíthetnek a fájdalom enyhítésében és a sebgyógyulás felgyorsításában.

A versben szereplő "igaz orvos arcán" való felismerés szintén kapcsolódik a modern orvosláshoz. Ma már egyre több kutatás és felfedezés irányul azonosítók és biomarkerek keresésére, amelyek segíthetnek az orvosoknak az egyedi betegség diagnosztizálásában és a legmegfelelőbb kezelés megválasztásában. Az orvosok arcnevük felismerése tehát a beteg egyedi genetikai és biológiai tulajdonságaira való figyelemre utal, amelyek az egészségi állapotuk és a kezelés hatékonyságának megértése szempontjából fontosak lehetnek.

Összességében a vers természettudományos szempontból két fontos témát érint. Az első a természetfeletti gyógyító erő, amelyet Jézus képvisel, és amely az orvostudomány legfrissebb kutatásainak még felfedezetlen területeit érinti. A második téma az egyedi biológiai tulajdonságok és a személyre szabott orvoslás, amelyek a modern orvoslás fő törekvéseinek egyikét képezik.

A vers teológiai szempontból azt a üzenetet hordozza, hogy a valódi orvos az, aki Jézus Krisztus példáját követi, szeretettel és megbocsátással bánik a betegekkel. A költő a példájával azt mutatja, hogy az igazi gyógyító erő és áldás a hit és a szeretet, ami az örök Orvosból, Jézusból ered.

A bibliatudomány nézőpontjából a vers a szövegen keresztül kapcsolódik a Szentírásban található Jézus alakjához, aki a rendkívüli gyógyító erővel és megbocsátással rendelkező Orvosként tűnik fel. A versben említett beteg leány és a drága öreg úr pedig az emberi szenvedés és betegség általános képviselői lehetnek, akiknek Jézus mint az igazi orvos ad erőt és reményt.

A patrisztika nézőpontjából a vers kapcsolódhat a korai egyházi atyák, például Augustinus vagy Aquinói Szent Tamás teológiájához. Ezek az atyák hangsúlyozták a Jézus Krisztusba vetett hit erejét a gyógyulásban, valamint a szeretet és megbocsátás fontosságát a betegekkel való kapcsolatban. A versben megjelenő öreg orvos egy ilyen patrisztikus tanítással rendelkező alak lehet, aki az örök Orvossal való megtapasztalás révén képes a betegeket gyógyítani.

A skolasztikus nézőpontból a vers tükrözheti a középkori teológusok gondolkodását, akik hangsúlyt helyeztek az értelmi és vallási tapasztalatok egyesítésére. Az öreg orvos és a názáreti örök Orvos kapcsolata a skolasztikus-oktatott teológusok által hangsúlyozott egységre utalhat, amely összekapcsolja a fizikai és lelki gyógyítást, valamint a hit és a tudás területét.

A vers a teológiai szempontokon felül is sokféle értelmezést és kapcsolatot teremthet. Például a költő által felvetett kérdés, hogy mi teszi valódivá az orvost, akár filozófiai vagy etikai szempontból is felfogható. A gyógyító hivatás erkölcsi vonatkozásai, a betegekkel való megfelelő kommunikáció és kezelés fontosságára utalhat.

Összességében a vers teológiai szempontok alapján azt üzeni, hogy az igazi orvos az, aki Jézus Krisztust követi, a betegekkel szeretettel és empátiával bánik, és képes gyógyító erejével a hitben és reményben részesíteni őket. A bibliatudomány, patrisztika és skolasztika nézőpontok további rétegeket adnak a költemény értelmezéséhez és megértéséhez.