Három éve fáj ez a hangulat.
És nem tudom kisírni,
Versben kipanaszolni magamat.
Kísért, és eltűnik -
És újra visszajön.
S nem tud, nem tud mégsem kihullani
A szó s a könny.
Tegnap, idegen emberek között,
Utcán, villamoson,
Azt hittem: most, most mindjárt megfogom.
Szememre már fátyol ereszkedett,
A lelkem látott.
A kalauz csengetett.
S a ködben ismét minden elveszett.
S ma újra jön,
De már nem az a szó
S nem az a könny.

Ma újra narancsot hoztak nekem.
És én a narancsot nem szeretem,
Nem szeretem.
Fáj a formája, színe szomorít
És íze bánat-íz az inyemen.
És halotti tor-íz a torkomon.
Amit kapok, azt elosztogatom.
De három narancs mindég megmarad
Nekem.
Ködből felém dereng
Ezüstkoszorús édes angyal-arcod,
Anyám.
És szólsz:
Édes fiam, hozzál három narancsot.
Már beteg voltál, s nem esett jól semmi.
Három narancs...
Utolsó kívánságnak...
Én Istenem, be szerény tudtál lenni.

Te nem csak életet adtál nekem,
De nekem adtad az életedet.
És - három narancsot vittem Neked.
És késtem azzal is.
Ki tudja, merre kóboroltam akkor,
Álmodva akkor is.
Mert gyarló volt bennem a szeretet.
Hálásan mosolyogtál,
S a három narancs Neked jólesett.

Ó, élet, - világ - narancsligetek:
Most minden pompátok lefosztanám,
Anyám, Neked.
De Neked nem kell, csak három narancs.
Ködből felém dereng
Ezüstkoszorús, hóharmatos arcod:
Édes fiam, hozzál három narancsot.

Azóta nem bírok narancsra nézni.
Facsarja a szívem.
Fáj a formája, színe szomorít
És íze bánat-íz az inyemen.
Amit kapok, azt elosztogatom.
De három narancs mégis megmarad
Mindég nekem.

1933 március 25


Elemzések

A vers természettudományos szempontból való elemzése a mai legfrissebb felfedezésekkel kapcsolatos információkat igényelne, de a vers szerzője, Reményik Sándor, 1933-ban élt, tehát valószínűleg sok olyan tudományos felfedezést nem ismert, ami a mi időszakunkban már ismert.

Azonban a versben több olyan elem található, amelyek a természettudomány felfedezéseivel összefüggésbe hozhatók:

- A narancs megjelenése és tulajdonságai: A versben megemlített narancs a forma, szín és íz szempontjából negatív érzelmi reakciót vált ki a költőből. A természettudomány már sok mindent megtanított arról, hogyan hatnak a vizuális és élettani tulajdonságok az emberi érzékszervekre, és ennek megfelelően a narancs formája, színe és íze negatív érzelmeket vált ki a költőből.

- Az évszakok változásai: A versben megemlíti a ködöt és a hóharmatot, ami a természetes évszakváltozásokat, a hideget és a téli időszakot jelzi. A természettudomány sok mindent tud erről a témáról, például az éghajlatváltozásokat és azok hatásait.

Noha a vers sok érzelmi és személyes tartalmat hordoz, és nem közvetlenül kapcsolódik a modern természettudományhoz, ezek a természeti elemek természettudományos szempontból is értelmezhetők, és rávilágíthatnak a természeti világ és az emberi érzelmek kapcsolatára.

A vers Reményik Sándor "Három narancs" című műve. A vers egy személyes érzelmeket és gondolatokat kifejező lírai költemény. Az alábbiakban néhány lehetséges összefüggést sorolok fel mind a magyar, mind a nemzetközi irodalomban:

1. Lírai költemény: A vers egy lírai költemény, amely a költő érzéseit és gondolatait fejezi ki. Ez a műfaj jellemzően az érzelmek és az egyéni tapasztalatok kifejezésére szolgál.

2. Romantika: A vers romantikus elemeket is tartalmaz, például az érzelmek erős kifejezése és a természeti motívumok használata.

3. Szimbolizmus: A narancs motívuma jelképes jelentés lehet. A narancs lehet az anya szeretetének és gondoskodásának szimbóluma a versben.

4. Sejtelmesség: A versben fellelhető homály, ködben való elveszés és a nyitott értelmezés lehetőségei a sejtelmességre utalhatnak.

5. Öröklét: A három narancs megmaradása a költeményben az öröklét motívumával is összefüggésbe hozható.

6. Anyaság: Az anya iránti szeretet és tisztelet motivuma felismerhető a versben, amely egy általánosabb témával, az anyasággal és a szülő-gyermek kapcsolattal kapcsolódik össze.

7. Az élet múlása: A versben szereplő narancsok kapcsán megjelenik az élet múlásának és változásának motívuma is.

8. Elmaradás és bűntudat: A visszafogott szeretet és a három narancs késése mögött elmaradás és bűntudat is meghúzódhat.

9. Nyelvi és zenei eszközök: A versben alkalmazott nyelvi és zenei eszközök (rímek, ritmus, metaforák stb.) a költemény formai és tartalmi összetettségét jelzik.

10. Reményik Sándor többi műve: A verset érdemes összehasonlítani Reményik Sándor más műveivel, hogy felfedezzük a közös témákat, stílusjegyeket és motívumokat.

Az említett összefüggések a magyar és a nemzetközi irodalomban általánosságban is felmerülő témák és stílusjegyek. Fontos megjegyezni, hogy az értelmezésnek mindig a szöveghez kell igazodnia, és lehetnek más, a fenti listán kívül eső értelmezések és összefüggések is.

A vers teológiai szempontból több dimenzióban is értelmezhető. Az alábbiakban a bibliatudomány, patrisztika és skolasztika nézőpontokra fókuszálok, de más értelmezések is lehetségesek.

Bibliatudomány: A versben megjelenik egy belső hangulat, ami három éve fáj Reményiknek. Ez lehet az emberi szenvedés általában, de teológiai összefüggésben a bűntudatot és a bűnbánatot is jelentheti. A "versben kipanaszolni" megfogalmazása rámutathat Jób könyvére, ahol Jób panaszát Istennek versekben adja elő. A "kísért, és eltűnik - és újra visszajön" rész pedig összefüggésbe hozható a kísértésekkel, amik mindenki életében felmerülnek. Az "álló" könny és szó jelentheti a lelki fájdalmat, amit Reményik nem tud elfogadni és kiengesztelni.

Patrisztika: A versben megjelenik az anyaság szimbóluma, amit Reményik az angyalokkal és édesanyjával köti össze. Az anya képes a fia személyét megjeleníteni, és a három narancs megjelenik az utolsó kívánság formájában. Ez a kép a szentek közti közbenjárást és az imák hatékonyságát jelképezi. Az anya megtanítja a fiát a szeretetre és önfeláldozásra, mint ahogy Isten is lemondott az életéről emberi üdvösségünk érdekében.

Skolasztika: A versben megjelenő "három narancs" több jelentésréteget is hordozhat. Egyrészt a skolasztikus elméletekben a szám három visszatérő motívum, amely a Szentháromságot és Isten tökéletességét jelképezi. A három narancs tehát az isteni jelenlétre utalhat. Másrészt, a három narancs a remény jelképe lehet, hiszen a versben megjelenik a fájó hangulat, de az anya képes reményt és vigaszt nyújtani a narancsok által. Ezt össze lehet kapcsolni a skolasztikus teológia reménységképével, ami az üdvösségre való reménységet jelenti.

Ezen felül más értelmezések is lehetségesek a versben, például pszichológiai vagy szimbolikus jelentést is találhatunk. A végső értelmezés függ az olvasó teológiai háttértudásától és a saját élettapasztalataitól.